اگر منابع توسعه ی وب را چک کرده باشد ممکن است با کلماتی نظیر برنامه‌ نویس Front End ، Back End و Full Stack برخورد کرده باشید معنای دقیق آنها چیست ؟

تعاریف :

برنامه‌ نویس Front End

“Front End” به طور کلی به چیزهایی که شما دقیقا بر روی مرورگرتان مشاهده میکنید اشاره میکند که بعضی افراد از آن با نام کلاینت-ساید یا همان “client-side” یاد میکنند . که نحوه ی ارائه ی محتوای رابط کاربری با تمامی جزئیات آن مانند منو ها و … . Front End باید بتواند هم با کاربر و هم با back end ارتباط برقرار کند .

یک توسعه دهنده front end بیشتر اوقات بر درک و یادگیری HTML و CSS و JavaScipt  که همان طراحی سایت است تمرکز میکنند . نیازی نیست که آن ها بر روی زیبا کردن عناصر سایت تمرکز کنند ، این کار معمولا به یک طراح محول میشود ، اما اطمینان از اینکه اطلاعات به صورت کار آمد ارائه میشوند و اینکه تعامل کاربران با صفحات وب به میران کافی روان است یا نه به عهده ی اوست .

برنامه‌ نویس Back End

“Back End” به طور کلی به عمق برنامه ای که در سرور اجرا میشود اشاره میکند که بعضی از افراد آن از آن به عنوان  سرور-ساید یا همان “server-side” یاد میکنند. بک اند بیشتر روی ارسال اطلاعات صحیح به مرورگر تمرکز میکند . آن تکه ای از یک توده ی یخ شناوری است که زیر سطح آب قرار دارد . چیز های زیادی نیاز دارند که به صورت صحیح ارسال شوند تا front end بتواند آن را نمایش دهد .

ممکن است که از نظر ما گوگل یک موتور جستجوی سرراست باشد . اما آن ها یک ارتش از مهندسین را استخدام کرده اند که مطمئن شوند تمامی قطعاتی که شما آنها را نمیبینید به صورت صحیح کار میکنند با خیر .

برنامه‌ نویس Full Stack

توسعه دهنده های Full Stack هر دو را با هم انجام میدهند .  برای یادگیری هر دوی آن ها باید اطلاعات زیادی کسب شود ، یک توسعه دهنده ی Full Stack میتواند به راحتی با هر دو( پایگاه داده و طراحی سایت ) ارتباط برقرار کند . این روز ها روند به گونه ای است که شرکت ها به دنبال توسعه دهنده هایی میگردند که در هر دو زمینه دانش بالایی داشته باشد . پیدا کردن شغل برای توسعه دهنده Full Stack به خاطر انعطاف پذیری هایش بسیار آسان تر است . همچنین یاد گیری را بسیار لذت بخش تر میکند زیرا شما میتوانید به طور کامل  اپلیکیشن ها را به زندگیتان وارد کنید .

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • بهینه سازی سایت
  2018-04-16 10:46

  سلام روز بخیر ممنون . ما هم در سایتتون مقالات زیادی می گذاریم خوشحال میشوم سر بزنید

  پاسخ
  • مدیر سایت
   2018-04-19 14:22

   سلام روز شما هم بخیر
   خیلی ممنون.آدرس سایت را برای مدیر طراحان برتر وب ارسال کردم.
   سپاسگزارم

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

فهرست